Przejdź do głównej zawartości

Ograniczenie handlu w niedziele w cieniu mistrzostw świata




I już mieliśmy się cieszyć z wyjścia z grupy jeszcze przed pierwszym meczem Polaków, a tu zagraliśmy .... kolejny raz o honor. Przynajmniej umiemy wygrywać te najważniejsze dla nas mecze :) Warto nadmienić, że nasza grupa przecież teoretycznie nie była najmocniejsza. Dodam więcej - rywale w praktyce też nie byli mocni, tylko nasze "gwiazdy" jakby troszkę przybladły.

Czym to było spowodowane? Nie mam pojęcia i nie będę wnikał. Są od tego fachowcy - niech się oni produkują.

Post ten z powodów oczywistych będzie krótszy niż na początku zakładałem, gdyż  miał on pierwotnie być w połowie o zakazie handlu, a w drugiej połowie o mistrzostwach (bo każdy jednak wierzył mimo wszystko, że wyjdziemy z grupy i pogramy trochę dłużej)... No ale widocznie nie było nam to dane, a szkoda - bo sam bardzo lubię piłkę nożną. Mówi się trudno będą następne mistrzostwa jak nie Świata to wcześniej Europy. Na pewno kiedyś wyjdziemy z grupy :)

Przechodząc już do  tematu potocznie nazywanego "zakaz handlu w niedziele i święta" nie będzie on - jak wiadomo już w cieniu mistrzostw, ale jak najbardziej głównym tematem. 
W tym poście jednak głównie się skupię na:
  • aspektach prawnych, czyli wyciągnę najważniejsze dla przeciętnego Kowalskiego treści z ustawy;
  • przedstawie kalendarz z zaznaczonymi dniami z ograniczeniem handlu;
  • przedstawie swoją subiektywną opinie na ten temat. 
Ustawa o której mowa  napisana 10 stycznia 2018 r. co ważne -  weszła w życie 1 marca 2018 r. Czyli obowiązuje już 4 miesiące.
Pełna nazwa ustawy:  "o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni". 
Generalnie zamiar ustawy ma być taki, aby sklepy wielkopowierzchniowe, ale także mniejsze nie były otwarte we wskazane dni. Chodzi też o to, żeby pracownicy w określone niedziele nie mogli pracować. Mogą za to stać za kasą ich właściciele. A tak to ma się bardziej szczegółowo. W postaci wyciągu ważniejszych rzeczy.

Rozdział 1 
Przepisy ogólne: 
...Przepisy ustawy stosuje się do przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2168, 2290 i 2486) wykonujących zarobkową działalność handlową.
... placówce handlowej – należy przez to rozumieć obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest
wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych;
... pracowniku – należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w placówce handlowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, a także
osobę skierowaną do wykonywania w placówce handlowej pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę, zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych;
...zatrudnionym – należy przez to rozumieć osobę fizyczną, wykonującą w placówce handlowej pracę na podstawie umów prawa cywilnego, a także osobę skierowaną do wykonywania w placówce handlowej pracy tymczasowej na podstawie umowy
prawa cywilnego, zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych;

...Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane.

W rozdziale II ciekawą sprawą jest zapis, gdzie NIE OBOWIĄZUJE zakaz.  Będą to:
*stacje paliw płynnych* placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami* apteki i punkty apteczne* zakłady lecznicze dla zwierząt* placówki handlowe - w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami* placówki handlowe - w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych* placówki pocztowe* placówki handlowe - w obiektach infrastruktury krytycznej* placówki handlowe w zakładach hotelarskich* placówki handlowe - w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku* placówki handlowe organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków itp.* placówki handlowe w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych i innych placówkach służby zdrowia* centra pierwszej sprzedaży ryb* placówki handlowe w portach lotniczych* strefy wolnocłowe* środki transportu  na statkach, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych morskich budowlach hydrotechnicznych* teren jednostki penitencjarnej* placówki handlowe na terenie jednostek wojskowych* sklepy internetowe i platformy internetowe* przypadki handlu towarami z automatów* w przypadku rolniczego handlu detalicznego* hurtownie farmaceutyczne* w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w placówkach handlowych prowadzących handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn* handel kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach* zakłady pogrzebowe, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek* piekarnie, cukiernie i lodziarnie* placówki handlowe w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna* tereny rolno-spożywcze rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego* placówki handlowe prowadzone przez podmioty nabywające towary na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych* placówki handlowe w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego*

Uff, tych wyjątków trochę było, ale chciałem aby wszystkie się tu znalazły. Żebyście mieli pełną wiedzę i pogląd na tą sprawę.

No i lecimy dalej
Rozdział 4
Przepisy karne:
 ...Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.
... Tej samej karze podlega, kto wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub
zatrudnionemu.


Moim zdaniem są to najistotniejsze kwestie, które widnieją w tej ustawie (ale nie jedyne). Dlatego bardzo gorąco zachęcam Was, abyście sami prześledzili sobie ją w całości. Nie jest może ona napisana językiem przyjemnym :) ale na pewno większość z tekstu ustawy da się zrozumieć.
Możecie ją w całości przeczytać TU

Natomiast poniżej dodaję kalendarz z zaznaczonymi dniami z ograniczonym handlem w niedzielę. 


Źródło: tvlancut.com

Przechodząc do ostatniego punktu czyli mojej (osobistej) oceny  wprowadzenia tej ustawy nie będę się zbytnio rozpisywał, bo nie ma nad czym. Osobiście uważam, że była ona kompletnie niepotrzebna. Z pracowniczego punktu widzenia nic nie wniosła, bo sklepy dłużej są otwarte w inne dni. Pracownicy również w inne dni dłużej pracują. Czyli pod tym względem nic się nie zmieniło. Jeśli chodzi o kupujących to teraz trzeba się zastanawiać w sobotę czy przypadkiem wszystko ma się w domu czy nie. Poza tym ja już kilkukrotnie od wprowadzenia tego ograniczenia musiałem specjalnie w sobotę wieczorem jechać na drugi koniec miasta po 1 rzecz, ale wyjątkowo ważną i niezbędną - mleko dla dziecka, którego nie kupiłbym w innym sklepie otwartym podczas tego "ograniczenia handlu". Nasuwa się oczywiste pytanie do pomysłodawców tego pomysłu. KTO TU WPROWADZA ZAMIESZANIE?? To ja może już odpowiem: na pewno nie klienci, pracownicy i przedsiębiorcy. I ostatnia sprawa. Chyba nikt nie lubi, aby mu mówiono co, gdzie i kiedy ma kupować lub nie. Ja na pewno do takiej grupy nie należę! 

Komentarze

  1. Jak dla mnie zakaz handlu to głupota, dałoby się wszystkich pogodzić bez takich zakazów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą. Uważam, że nakazywanie ludziom kiedy mają robić zakupy jest dużym nieporozumieniem. Dzięki za komentarz.

      Usuń

Prześlij komentarz